Kontaktujte nás: +420 733 689 302 Facebook Facebook Zaregistrujte se Přihlaste se


Galerie

Zásnuby

 Jak to bylo v minulosti? 

Bylo zvykem, že muž navštívil rodiče své milé a požádal je o dceřinu ruku (matce nevěsty i své milé přinesl květiny). Poté následovala zásnubní hostina, kdy si snoubenci předali zásnubní prsteny. Od této chvíle se snoubenci mohli na veřejnosti objevovat spolu a dívce již nebylo dovoleno objevovat se ve společnosti bez svého snoubence.

Součástí zasnoubení dvou lidí byly ohlášky.V případě církevního sňatku se tato událost oznamovala v kostele při nedělní bohuslužbě, při občanském sňatku vyšlo oznámení v tisku nebo na obecních vývěskách. Smyslem ohlášek bylo, aby kdokoliv v nejbližších dnech vznesl námitku vůči legalitě chystaného sňatku (např.již exitující sňatek, manželské a nemanželské příbuzenství v přímé linii apod.).

U českých sňatků byly ohlášky nahrazeny prohlášením snoubenců, že znají svůj zdravotní stav, vstupují do manželství dobrovolně a nežijí v již trvajícím manželství.

 

Jak je to dnes?

V dnešní době se považují zásnuby spíše za romantický projev lásky a přání stát se manželi. Záleží na samotných novomanželích, zda se zasnoubí veřejně při rodinné oslavě nebo zcela v soukromí. Bývá ale zvykem, že muž požádá svou milou v soukromí o ruku a daruje jí zásnubní prsten,nejlépe s nějakým drahým kamenem. Prsten se navléká na levý prsteníček, tedy stjeně jako snubní, který se k němu později připojí. Zásnubní prsten se při případném rozchodu vrací jako zrušení slibu společného života.

Poté bývá informována rodina, nejprve ta snoubenčina. Je vhodné, aby o návštěvě snoubence byla rodina dopředu informována a snoubenec je pak pozván na rodinný oběd přímo u nevěsty doma nebo v restauraci. V úzkém rodinném kruhu (rodiče, sourozenci, případně prarodiče) pak snoubenec požádá rodiče o ruku jejich dcery. Měl by přinést kytici pro maminku i svou milou a být připraven na ne moc příjemné dotazy typu “Kde na to vezmete?” “Jak chcete žít?” apod.

Dále by mělo následovat informování snoubencovi rodiny o svém zasnoubení a může následovat oslava obou rodin, kdy se všichni vzájemně poznají a začnou plánovat přípravy svatby.

Zásnuby by měly proběhnout max.12 měsíců před svatbou a měly by zahájit svatební přípravy.

 

Zásnubní prsten

Zásnubní prsten se většinou nosí po celý život, proto je důležité vybírat kvalitní materiály a jednoduchý nadčasový design. Ženy se takovým šperkem rády chlubí a vystavují ho všem na obdiv, proto není dobré na takovém šperku šetřit.

Materiál vybírejte podle stylu, který přítelkyně nosí, aby ladil s jejími dalšími šperky. Velmi populárí je dnes bílé zlato, ale není ostuda, když je prsten skromnější a to například ze stříbra, platiny nebo oceli. Zásnubní prsten bývá ozdoben obvykle jedním kamenem, kterým bývá zirkon nebo briliant. Může být poset i několika kameny, avšak jeden by měl být dominantní.  

Pokus se muž rozhodne koupit diamant, měl by vybírat u renomovaných klenotnických značek, kde k prstenu obdrží certifikát pravosti kamene. Diamanty jsou posuzovány podle 4 kategorií, nazývaných 4C.

1. Brus (cut) - Diamanty se brousí do několika základních tvarů, z nichž každý dává vyniknout těm nejlepším vlastnostem surového kamene a znásobí tak krásu hotového šperku. Způsob broušení diamantů je otázkou vkusu, hodnotu diamantu neovlivní. Čím je lepší brus, tím se diamant více třpytí a můžeme pozorovat duhové záblesky. Nekvalitně vybroušený kámen poznáme když je kalný, sklovitý, objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo.V současnosti je nejvyhledávanější kruhový tvar diamantů, který ze všech nejlépe odráží světlo a krásně se třpytí.

2. Čistota (clarity) Diamant bez viditelných uzavřenin se vaznačuje nejvyšší kvalitouovšem téměř všchny diamanty obahují drobné nedokonalosti. Dokonale čisté diamanty jsou velmi vzácné a taky velmi drahé. Podle čistoty diamantu rozlišujeme několik kategorií, kde běžně používané diamanty mají čistotu od VVS1 a SI1.

3. Hmotnost (carat) Velikost diamantu se udává v karátech (1 karát = 0,2 g), mezinárodně se užívá zkratky „ct". Je to nejviditelnější kritérium, ovšem 2 stejně velké diamanty se mohou cenově lišit rozdílnou čistotou, barvou a brusem.

4. Barva (color) U bílých diamantů je za dokonalý povyžován bezbarvý. Mimořádně bílá barva se však vyskytuje velmi vzácně. V přírodě se vyskytují diamanty od bezbarvích až ke světlým a tónovaným podle drobných nečistot. Barvu bílých diamantů hodnotíme podle stupnice od D až po S-Z. Běžně prodávané diamanty mají většinou barvu G-H, což je silně bílá až bílá.

D     Prvotřídně bílý +
E     Prvotřídně bílý
F     Velmi bílý +
G    Velmi bílý
H     Bílý
I-J   Lehce tónovaný bílý
K-L  Tónovaný bílý
M    Lehce nažloutlý 1
N-O Lehce nažloutlý 2

  

Jak originálně požádat o ruku Vaší vyvolené?

Naprostá většina mužů si láme hlavu nad tím, jak požádat svou vyvolenou o ruku. Osvědčená klasika je romantická večeře při svíčkách ve Vaší oblíbené restauraci, kde si před vyvolenou kleknete s prstýnkem nebo prstýnek důmyslně ukryjete třeba do skleničky se šampaňským.

Spoustu mužů ovšem chce tento okamžik učinit zcela jedinečným a vymyslet netradiční žádost o ruku. V tomto případě je potřeba brát ohledy na charakter partnerky, myslet na to, zda ji potěší spíše soukromí nebo romantické gesto na veřejnosti.Tady je pár tipů:

  • Na zrcadlo v koupelně napiště vzkaz “Vezmeš si mě”?
  • Pošlete jí romanitcký dopis, kde ji žádáte o ruku.
  • Uspořádejte výlet na nějaký, kopec/rozhlednu/hezké místo/nebo místo vašeho prvního rande a tam se své milé zeptejte.
  • Zarezervujte na víkend nějaký romantický nebo welness hotel a zde se partnerky ve vhodné chvíli zeptejte. 
  • Využijte období Vánoc a zabalte prsten mezi ostatní dárky pod stromeček a čekejte až partnerka dárek rozbalí a vyslovte žádost o ruku.

 

 

 
13.03.2012


Přidejte vlastní komentář

Nyní odpovídáte na vybraný komentář